Powrót do artykułów
Blog Img

Porady - jak wypaść korzystnie na rozmowie kwalifikacyjnej

​Rozmowa kwalifikacyjna przypomina trochę pierwszą randkę. Dla niektórych jest to najtrudniejszy etap w rekrutacji ze względu na stres. Jest to moment, kiedy staje się twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą i to właśnie wtedy musisz być pewny swoich kwalifikacji i umiejętności. Przygotuj się do rozmowy i nie pozwól, by trema przeszkodziła Ci w osiągnięciu sukcesu. Błyskotliwa i konkretna rozmowa zawsze zrobi dobre wrażenie.

Istotne zadanie domowe:

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której idziesz na rozmowę. Przeanalizuj opis stanowiska, na które aplikujesz i zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i kwalifikacjami. Jeśli szukasz zatrudnienia poprzez agencję taką jak Kelly Services, wówczas konsultant będzie w stanie podać Ci szczegółowy opis stanowiska. Upewnij się, że wiesz wszystko na temat obowiązków na oferowanym stanowisku, zanim dostaniesz tam posadę. Dzięki uzyskanym informacjom będziesz w stanie pokazać, że naprawdę zależy Ci na dołączeniu do zespołu danego pracodawcy. Koniecznie zapoznaj się ze stroną internetową, gdzie możesz znaleźć ciekawe informacje o firmie. Warto też poszukać dodatkowych informacji w innych źródłach (Internet, gazety, fora).

Savoir vivre rozmowy kwalifikacyjnej.

Przyjdź na umówione spotkanie wcześniej, aby być pewnym, że się nie spóźnisz. Najlepiej być 5 minut przed spotkaniem, by na spokojnie się przygotować.

Twój ubiór przepustką do sukcesu.

Przemyśl dokładnie kwestie ubioru. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Upewnij się, że wyglądasz elegancko i profesjonalnie. Załóż ubranie, które jest właściwe dla profilu firmy, do której się udajesz. Dla większości pracodawców garnitur lub biznesowa sukienka są najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli rozmowa odbywa się w firmie zajmującej się projektowaniem lub reklamą możesz założyć coś, co podkreśli Twój charakter. Złote zasady obejmują także: nienagannie wyczyszczone buty, ułożone i spięte włosy, dyskretna biżuteria, czyste paznokcie oraz dyskretny zapach perfum. Osoba rekrutująca nie powinna być przez Ciebie rozpraszana, więc zrezygnuj z brzęczących bransoletek, nie baw się włosami i postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy. Rekruter powinien skupić się na Tobie, Twoich zaletach i umiejętnościach.

Pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, że podczas rozmowy każda ze stron zbiera informację. Ty o przyszłym pracodawcy, rekruter o Tobie. "Uwierz w siebie, swoje zdolności i umiejętności. Nie zostałbyś wybrany, gdyby Twoi rozmówcy nie uważali, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko."
Zanotuj wszystkie pytania, które chcesz zadać, wszystkie aspekty oferty, które budzą Twoje wątpliwości, by niczego nie pominąć. Przyszły pracodawca nie będzie zachwycony, gdy jedynym pytaniem jakie padnie będzie wysokość wynagrodzenia. Rekruterzy chcą wiedzieć czy jesteś naprawdę zainteresowany ta pracą i zatrudnią kogoś, kto będzie poważnym kandydatem na to stanowisko.

Jak poradzić sobie z trudnymi pytaniami?

Pracodawcy często zadają pytania, które mają pokazać w jaki sposób radzisz sobie z trudnościami oraz jak zachowujesz się w sytuacjach stresowych. Dla firmy ważne jest nie tylko to, czy posiadasz odpowiednią wiedze i doświadczenie, ale także Twoje predyspozycje. Przykłady pytań, które mogą się pojawić na rozmowie o pracę: "opisz sytuację, w której wykazałeś się elastycznością, potrafiłeś dopasować się do danej sytuacji" lub "opisz jak poradziłeś sobie z nieoczekiwaną sytuacją”. To różne drogi do tego, żeby dowiedzieć się, czy jesteś osobą dobrze zorganizowaną, czy posiadasz odpowiednie kompetencje. Na pierwszy rzut oka te pytania mogą wydawać się kłopotliwe, jednak nie będą one dla Ciebie trudnością, jeśli na poparcie swojej wypowiedzi użyjesz przykładów. Możesz opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym, ale nie musisz się ograniczać jedynie do miejsca pracy. Jeśli dla przykładu dzielisz mieszkanie z kimś innym, to możesz pokazać, że jesteś dobrym graczem zespołowym, w dodatku ze smykałką do prowadzenia negocjacji. Podchwytliwe pytania nie padają dlatego by Cię pogrążyć, zadawane są po to, by zachęcić Cie do myślenia, pokazania jakich sytuacjach się sprawdziłeś.

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna.

Niektóre firmy przeprowadzając rozmowy rekrutacyjne korzystają z wywiadów telefonicznych. Warto więc zastanowić się nad tym, jak dobrze wypaść podczas takiej rozmowy. Pod wieloma względami musisz być przygotowany w taki sam sposób jak do osobistego spotkania. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby pomyśleć o tym, czy masz pytania do prowadzącego rozmowę. Powinieneś zapewnić sobie komfortowe warunki rozmowy- spróbuj znaleźć ciche miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i będziesz mógł się skupić.
Najczęstszym błędem popełnianym przez rozmówców jest odpowiadanie na pytania zanim osoba prowadząca rozmowę skończy je zadawać. Pomimo uczucia, że chwila ciszy podczas rozmowy telefonicznej wydaje się być znacznie dłuższa niż podczas tradycyjnej rozmowy, zastanów się nad odpowiedzią i spróbuj sobie wyobrazić, że siedzisz w pomieszczeniu naprzeciwko rekrutera. Mimika twarzy i gesty jakie Ci towarzyszą są wyrażane również w Twoich słowach, co jest wyczuwalne przez osobę po drugiej stronie słuchawki. Pamiętaj, żeby nawet wtedy się uśmiechać i mieć pozytywne nastawienie.
Pomyśl o standardowych pytaniach, które mogą się pojawić- np. takich jak te wymienione poniżej, wypracuj swoje odpowiedzi. Pamiętaj, że musza być one zgodne z prawda, ponieważ tylko wtedy będą brzmiały przekonywująco.

Przykładowe pytania:
Dlaczego chcesz dołączyć do tej firmy?
Co Twoja osoba może wnieść do tej organizacji?
Opowiedz mi o swoim ostatnim miejscu pracy?
Dlaczego chcesz odejść z obecnej pracy?
Dlaczego to właśnie TY jesteś osobą odpowiednią na te stanowisko?
Czy widzisz jakieś różnice między Twoim ostatnim miejscem pracy a tym, do którego aplikujesz?
Czy masz jakieś pytania, które chcesz zadać?

W dniu rozmowy.

Przed przyjściem na rozmowę daj sobie czas - nie pozwól by pospiech potęgował Twój stres. Powinieneś zawsze mieć przy sobie aktualne CV- upewnij się, że jest czyste i schludne. Miej również przy sobie notatnik i długopis. Podczas spotkania patrz bezpośrednio na swojego rozmówcę, nie uciekaj wzrokiem. Pamiętaj, że uśmiech i uścisk dłoni tworzą atmosferę wzajemnego zaufania.

Pamiętaj:
• Bądź osobą pozytywną, uśmiechaj się.
• Zadbaj o kontakt wzrokowy z rozmówcą, nie uciekaj wzrokiem, nie garb się, pokażesz, że jesteś osoba pewną siebie i swoich umiejętności.
• Aktywnie słuchaj- potakuj.
• Odpowiadaj na pytania jasno i zwięźle.
• Zanotuj te punkty, do których chcesz wrócić.
• Bądź uprzejmy dla wszystkich, z którymi się spotykasz.
• Bądź szczery!

Unikaj:
• Nadmiernego zdenerwowania- trzęsące się ręce i sylabizowanie są oznaką braku pewności siebie.
• Potoku słów- często lepiej jest powiedzieć mniej, niż o dwa zdania za dużo.
• Nadmiernej skromności- nikt inny nie będzie w stanie za Ciebie powiedzieć o Twoich sukcesach, a rekruter, by móc Cię rekomendować, musi być przekonany, że jesteś odpowiednią osobą.
• Odpowiedzi na pytania „tak” i „nie” – zawsze rozwijaj swoje odpowiedzi, pozwoli to na rozwijanie dyskusji.

Pamiętaj, by podziękować za spotkanie. Ponownie uściśnij rękę rozmówcy i potwierdź, że nadal jesteś zainteresowany ofertą pracy.

Kontynuacja procesu rekrutacyjnego.

Zapytaj o przebieg całego procesu rekrutacyjnego, poproś o informacje o kolejnych etapach i zapytaj, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Jeśli z jakiegokolwiek względu czujesz, że nie do końca odpowiedziałeś na któreś z pytań rekrutera, bądź wydaje Ci się, że nie wymieniłeś wszystkich swoich zalet, zawsze możesz napisać do Twojego rozmówcy i jeszcze raz podziękować mu za poświęcony czas. Napisz także, dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.
Jeśli jednak się nie udało i nie dostałeś propozycji pracy, to i tak warto wrócić do firmy z pytaniem, co zadecydowało o tym, że to nie Ty zostałeś zatrudniony. Zapytaj o opinie na swój temat, spróbuj się dowiedzieć co powinieneś poprawić. To bardzo cenne wskazówki, które na pewno przydadzą się w przyszłości.